• ALTIN (TL/GR)
  470,17
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4929
  % 0,01
 • € EURO
  8,8706
  % -0,10
 • £ POUND
  9,6626
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  1,1054
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,1000
  % -0,08
 • BITCOIN
  80221,162
  % 0,51
 • BIST 100
  1.111,24
  % 0,36
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Halkbank İlk Çeyrek Kar Analizi

Halkbank İlk Çeyrek Kar Analizi

GERÇEKLEŞEN VE TAHMİNLER

Halkbank yılın ilk çeyreğinde TL 825mn solo net kar açıkladı

Açıklanan rakam piyasa ortalama beklentisi olan TL845mn ve bizim beklentimiz olan TL 860’mn’un altında gerçekleşmiş durumda. Yıllık bazda net kar düşük baz etkisi ile %170 oranında sıçrama yaparken, çeyreklik bazda ise %4 oranında artmış durumda. Bankanın öz kaynak karlılığı ise bir önceki seviyesi olan %10 düzeyinde yatay kalmış durumda. Bankanın net faiz gelirleri beklentilerimizin yaklaşık %20 üzerinde gerçekleşmesine rağmen, yine beklentilerimizden çok daha yüksek gelen karşılık giderleri karın beklentilerimizin bir miktar altında kalmasına neden oldu. Bankanın ana faaliyet gelirleri çok yüksek kredi büyümesi ve bankanın TL fonlama maliyetlerinin Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine son derece olumlu tepki vermesiyle güçlü bir biçimde artış gösterdi. Ancak bankanın takibe girişlerdeki keskin düşüşe rağmen salgının yarattığı belirsizlik ile çok hızlı kredi büyümesine bir tedbir olarak mevcut karşılık oranlarını keskin bir biçimde yükseltmesiyle karşılık giderlerinde gözlenen yükseliş karlılığın bir anlamda potansiyelini göstermesini engelledi. Yüksek kur farkı giderleri de kuvvetli net faiz gelirlerinin net kara yansımasını engelleyen bir diğer faktör olarak karşımıza çıkıyor. Banka halen karşılık giderlerinin kredileri oranında 2019’a göre 70-80 baz puan iyileşmeyi ön görüyor. Bu da birinci çeyrek çok yüksek seyreden karşılık giderlerinin senenin diğer çeyreklerinde bu kadar yüksek olmayacağı ihtimalini arttırıyor. Bu da önümüzdeki çeyreklerde kuvvetli net kar rakamları demek.

SON ÇEYREKTE ÖNE ÇIKANLAR

Net faiz gelirleri çeyrekte %39 artış gösterdi

Bir önceli çeyrekteki çok yüksek artışa rağmen, net faiz gelirleri ilk çeyrekte 2019’un son çeyreğine göre %39 artış gösterdi. Bunda birinci faktör %20’ye yakın büyüyen TL kredi ve mevduatları ve Merkez Bankası’nın agresif faiz indirimlerinin bankanın kredi spredlerine son iki çeyrektir çok olumlu yansıması. Bunun yanında TÜFEX’lerden elde edilen çeyreklik gelirler de bir önceki çeyrek düzeltmesi de göz önüne alınırsa TL900mn daha fazla. Bankanın swaplara göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyrekte 170 baz yıllık olarak da 350 baz puan yukarıda. Dolayısyla bankanın bu sene ön gördüğü marjlarda 70-80 baz puanlık iyileşmenin ulaşılabilir bir hedef olduğunu düşünüyoruz. Yılın geri kalanında marjların bu derece yüksek seyretmesini beklememekle beraber net faiz gelirinin kredi artışıyla desteklenme süreci devam ediyor.

Takibe atılan krediler düşük olmasına rağmen karşılık giderleri çok yüksek seyretti

Takibe atılan krediler toplam kredilerin %0.8 civarı gibi son derece düşük bir düzeyde kalmasına rağmen banka hem salgının etkisi hem de çok hızlı kaydedilen kredi büyümesinin bir sigortası olarak karşılık oranlarını keskin bir biçimde arttırdı. Bunun sonucu olarak net karşılık giderleri de öngördüğümüzden yaklaşık %25 daha fazla gerçekleşti. Toplam risk maliyeti 240 baz puana varırken özel karşılık risk maliyeti ise 112 baz puanda kaldı. Halkbank özellikle ikinci grup kredileri için ayırdığı karşılık giderlerini ve oranlarını güçlü bir biçimde arttırdı. Banka tüm yıl için risk maliyetinde beklediği 70-80 baz puanlık iyileşme tahminini koruyor. Bu da bize önümüzdeki çeyreklerde birinci çeyreğe göre daha düşük bir karşılık gideri ve daha kuvveti bir kar görme ihtimalinin yükseldiğini gösteriyor. Bankanın ücret ve komisyon gelirleri bir önceki çeyreğe benzer bir seviyede gerçekleşti.Olumsuz bir çok düzenlemeye rağmen bu kalemin güçlü kalması güçlü kredi büyümesine bağlanabilir. Yönetimin 2020 için komisyon gelirlerinde öngördüğü tek haneli daralma tahmininin birinci çeyrek gerçekleşmelerinden sonra olumlu anlamada revize edilmesi söz konusu olacaktır.

Bankanın düşük seyreden sermaye yeterlilik oranları sermaye artırımından sonra artış gösterecek

Yüksek kredi büyüme süreci nedeniyle düşen sermaye yeterlilik oranları bankanın yakın zamanda açıklanan bedelli sermaye artırımı sürecinden sonra önemli derecede düzelecek. Hatırlanacağı üzere kısa süre önce kamu bankaları için kısıtlanmış bedelli sermaye artırımları yapılacağı paylaşılmıştı. Bu artırımdan sonra bankanın sermaye yeterlilik oranları 170-180 baz puan yukarı gelmiş olacak. Yönetimin belirttiğine göre sermaye artırım süreci büyük ihtimalle önümüzdeki hafta tamamlanmış olacak.

DEĞERLEME ÜZERİNDEKİ ETKİ VE GÖRÜNÜM

Beklentilerin altında açıklanan kar rakamına rağmen güçlü ana faaliyet gelirleri ve önümüzdeki çeyreklerde bu kadar yüksek karşılık giderlerinin olamayacağı tahminimizle Halkbank’ın birinci çeyrek sonuçlarına piyasa tepkisinin daha çok nötr düzeyde kalabileceğini düşünüyoruz. İlk çeyrek sonuçlarından sonra önemli bir kar tahmin revizyonu yapmayı düşünmüyoruz. Bu sene beklentilerimize göre Halkbank 2019 yılı net karının iki katının üzerinde bir kar rakamına ulaşacak. Banka, 2020 kar tahminimize göre 2x F/K’nın altında işlem görmeye devam ediyor.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İş Yatırım