• ALTIN (TL/GR)
  470,96
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4935
  % 0,05
 • € EURO
  8,9020
  % 0,03
 • £ POUND
  9,6247
  % -0,14
 • ¥ YUAN
  1,1031
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 0,36
 • BITCOIN
  80057,358
  % 3,76
 • BIST 100
  1.107,29
  % 0,42
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Hangi Kredi Bana Uygun ?

Hangi Kredi Bana Uygun ?

Son günlerde bütçeniz açık veriyorsa kredi kullanma zamanınız gelmiş demektir. Çocukların ekstra ihtiyaçları meydana geldiyse, sağlık sorunlarınız oluştuysa, kira ödemek yerine kendinize ait bir ev sahibi olmak istiyorsanız veya arabanızı değiştireceksiniz paraya ihtiyacınız var demektir. Kenarda birikmiş bir mevduatınız yoksa sizin için en iyi çözüm kredi kullanmaktır.

Bankalarda kredi kullanım oranları her geçen gün yukarıda bahsettiğimiz bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı her geçen gün artmaktadır. İnsanların ihtiyaçları çeşitlendikçe çözüm için sunulan kredi fırsatları da çeşitlenmektedir.

Bankaların kendi bünyesinde hazırlamış oldukları birçok kredi çeşidi vardır. Bu krediler bazen dönmelik olabilmekte ve kısa bir geçerlilik süresi ardından kaldırılmaktadır. Ancak bazıları vardır ki, sürekli bankalarda o başlıklar altında krediler bulabilirsiniz.

 

Taşıt / Araç Kredisi

Eğer yeni bir araç almayı planlıyorsanız veya aracınızı bir üst modeli ile değiştirmek istiyorsanız paraya ihtiyacınız var demektir. Bankaların sabit kredilerinden biri olan taşıt kredisi sizler için en uygun çözüm olacaktır. Her banka taşıt kredisi kullanım şartlarını kendi bünyesinde belirlemektedir. Bu nedenle bir bankadaki şartları başka bir bankada bulamayabilirsiniz. Ancak genel olarak bakıldığın tüm şartlar belirli bir kalıp içerisindedir. Şöyle ki;

 • Birçok banka aracın tüm bedeline kredi kullandırmamaktadır. Belirli bir miktar peşinat ödemeniz gerekmektedir. Genellikle bu peşinat oranı aracın % 20 ‘si kadar olmalıdır. % 20 ‘sini peşin ödediğiniz aracın % 80 ‘ine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Araç kredileri vadeleri uzun olan kredilerdendir. Kullanılan krdi miktarı genelde yüksek olduğu için bankalar müşterilerini yormayacak şekilde uzun vadeli ve aylık ödeme planlı krediler sunmaktadırlar.
 • Taşıt kredisi kullanımında bankalar sizden teminat isterler. Ve bu teminat aracın kendisidir. Araca 1 lira dahi kredi kullansanız aracını banka tarafından ipotek altına alınır. Kredi borcunuz bittiğinde ancak banka araç üzerindeki ipoteği kaldırır.
 • Aracın şirket aracı veya şahıs aracı olmasının hiç bir önemi yoktur. Tüm bu prosedürler tüm kredili araç alımlarında geçerlidir.

 

Konut / Ev / Gayrimenkul Kredisi

Konut kredileri taşıt kredisinde olduğu gibi tek bir çeşit değildir. Konut kredileri her bankada kendi içerisinde birçok farklı isim altında müşterilerine sunulmaktadır. Yakın döneme kadar sadece konut kredisi olarak geçen bu krediler artık birçok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Şöyle ki;

 • Sıfır ev almak isteyenler için çok uygun faiz oranları ve uygun şartlarda kredi imkânı sunuluyor. Bu süreçte inşaat firmaları ve bankaların yapmış olukları ortak çalışmalar söz konusu. İnşaat firmaları yapmış oldukları sıfır evleri banka güvencesi ile satmak istiyorlar ve firma olarak bazı bankalarla özel anlaşmalar yapıyorlar. Bu anlaşmalar neticesinde bu firmalara ait olan sıfır dairelerden almak isteyen kişiler, anlaşma sağlanan bankadan bu eve özel konu kredisi kullandığında çok güzel imkânlardan faydalanmış oluyor. Başka bir ev almak istediğinde banka tarafından aynı imkânlar sunulmuyor. Hazırlanan özel konut kredileri sadece o firmaya ait sıfır dairelerde geçerli oluyor.
 • Sıfır veya ikinci el bir ev almakla kendi evinizin içini yaptırmak elbette bir değil. Ev almak yerine mevcut evinizde tadilat yaptırmak istiyorsanız artık bu masraflarınızda konut kredisi kapsamında alınıyor. Rakamsal olarak bakıldığında ihtiyaç kredisi rakamlarını geçeceği için konut kredisi olarak değerlendirmek daha uygun oluyor. Böylelikle çok daha uzun vadelerde kolaylıkla ödeme imkânı sağlanmış oluyor.
 • Ülkemizde son dönemlerde enerji verimliliği yüksek konut sayılarını artırmak hedefleniyor. Ve bankalar bu konuda yardımcı olmak adına enerji verimlilik belgesi bulunan konutlar özel faiz oranları uyguluyorlar. Enerji performansı A ve B olan bir konut tercih ederseniz diğer konut kredilerine oranla daza az faiz ödeme imkânına sahip olacaksınız.
 • Konut kredilerinde en düşük vade 120 ay yani 10 yıl olarak veriliyor. Burada mantık kira öder gibi ev sahibi olmanız. Bazı bankalar bu süreleri 240 ay hatta daha bile fazla uzatabiliyor.
 • Konut kredilerinde bazı bankalar bir miktar peşinat talebinde bulunabiliyor. Yine bazı bankalarda aralarda toplu ödemeler alınıyor. Ödeme planlarında esneklik sağlanabiliyor. Amaç kolay ödemenize yardımcı olmak. Size en uygun ödeme planı çıkarıldığı takdirde düzenli ödemeler söz konusu oluyor.
 • Her türlü konut kredisi kullanımında bankadan 1 lira dahi kredi kullanımı olsa almış olduğunu konut banka tarafından ipotek altına alınıyor. Kredi borcunuz bitene kadar ipotek devam ediyor. Bankaya olan borcunuz tamamlandığında ancak banka ipoteği kaldırılıyor.

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi her bankada bulunan sabit kredilerden birisidir. Anlık ihtiyaçlarınızı gidermek için hazırlanmıştır. Kendi içerisinde birçok farklı çeşidi bulunsa da genel olarak ihtiyaç kredisi mantığı her bankada aynıdır. Şöyle ki;

 • Her ihtiyaç kredisi düşük miktarda ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir. 20 bin liranın üzerinde ihtiyaç kredisi kullanımı yapılmamaktadır. Bu tür bir ihtiyacınız varsa başka bir kredi başvurusunda bulunmanız daha faydalı olacaktır.
 • İhtiyaç kredilerinde uygulanan vade kısa süreli vadelerdir. Genellikle 60 ay içerisinde ödenip tamamlanması planlanmaktadır.
 • Tüketici kredileri en aktif olan ihtiyaç kredisi türüdür. Bu kapsam içerisinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Adlandıramadığınız tüm masraflarınızı tüketici kredisi adı altında bankalardan alabilirsiniz.
 • Kredili mevduat hesabı da aynı zamanda bir ihtiyaç kredisidir. Bankanızda bulunan hesabınızda sizler için bir limit tanımlanır. Bu limit sizin gelirinize göre banka tarafından belirlenir. Hesabınıza tanımlı olan bu parayı acil ihtiyaçlarınızda kendi paranızmış gibi kullanabilirsiniz. Siz kredili mevduat hesabınızı kullandığınızda hesap bakiyeniz eksiye düşer, hesabınıza para yatırıldığında ise eksi olan bakiyeniz normale döner. Bu süreçte banka sizlerden belirlemiş olduğu oranlarda faiz almaktadır. Kredili mevduat hesabı genellikle kredi kartı ödemelerinizde ve fatura ödemelerinizde işinize yarayacaktır. Böylelikle hesabınızda paranız olmasa dahi günü geçmeden borçlarınızı ödeme imkânına sahip olursunuz. Buda banka skorlamanıza fayda sağlar.

 

Dönemsel Krediler

Bankaların en çok iş yaptığı alanların başında krediler gelmektedir. Güncel yaşantıyı ve bu doğrultuda insanların ihtiyaçlarını takip eden bankalar gün geçmiyor yeni bir kredi çeşidi ile müşteri kazanmaya çalışıyorlar.

Örneğin bayram dönemleri bankalar için önemli bir fırsat. İnsanların bayram öncesinde küçük miktarlarda da olsa paraya ihtiyacı oluyor. Ve bu ihtiyacı en kolay şekilde banka kredileri ile karşılıyorlar. Şeker bayramı öncesi şeker krediler, kurban bayramı öncesi kurban kredileri gibi birçok kredi bu dönemlerde bankalarda müşterilerini bekliyor.

Okul açılma dönemleri insanların en çok masraf yaptığı dönemlerden biri. Yine bu dönemde oluşan okul masrafları için bankalar kısa süreli okul kredileri hazırlıyorlar. Okullar açılmadan kısa bir süre önce ortaya çıkan bu krediler okul açıldıktan belirli bir süre sonra kaldırılıyor.

Bedelli askerlik ekstra para gerektiren özel bir durum. Her insan bedelli askerlik çıktığında kenarında para bulundurmayabiliyor. Kısa sürede en hızlı çözüm elbette bankalardan geliyor. Bu dönemlerde bedelli askerlik yapacak kişiler gerekli belgeleri ibraz ettiklerinde özel faiz uygulamaları ile hazırlanmış bedelli kredilerinden faydalanabiliyorlar.

Bankalar bu ve bunun gibi güncel yaşam içerisinde ekstra para gerektiren her durumu takip ediyor ve insanların ihtiyaçlarına özel krediler oluşturuyorlar.