• ALTIN (TL/GR)
  484,41
  % -0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9347
  % 0,01
 • € EURO
  9,2997
  % 0,00
 • £ POUND
  10,2553
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  1,1802
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1018
  % -0,18
 • BITCOIN
  90782,556
  % 0,83
 • BIST 100
  1.192,73
  % 1,04
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama

Her hangi bir nedenden dolayı kredi ihtiyacınız varsa öncelikle kredi hesaplama aşamasını eksiksiz ve net bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Çünkü kredi alırken ilk amacınız en uygun krediyi araştırmak ve başvurunuzu o kredi için yapmak olmalıdır.

Kredi kullanım oranları arttıkça bankaların kredi çeşitliliği de aynı oranda artmaktadır. Her banka sizin yerinize tüm ihtiyaçlarınızı düşünerek çalışmalar yapmakta ve uygun imkânlarla size kredi fırsatı sunmaktadır. Banka sayısı çok ve kredi çeşitliliği bol olunca sizlere düşen ilk görev detaylı bir araştırma yapmak olacaktır. İhtiyacınız olan nakit parayı, en uygun ve en kolay şekilde hangi bankadan alabileceğinizi araştırmanız gerekmektedir. İşte bu süreçte kredi hesaplama devreye girmektedir.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Kredi hesaplama ve faiz oranı hesaplama aslında birbirinden farklı şeylerdir. Faiz oranı hesaplama seçmiş olduğunuz kredinin sadece faiz giderlerini hesaplamaya yönelik yapılan çalışmadır.

Kredi Faiz Hesaplama

Örneğin 10.000 lira kredi için bankanız aylık olarak % 1,1 faiz oranı veriyorsa bu bankaya 12 ay sonunda ödeyeceğiniz toplam faiz oranı % 13,2’dir. 6 aylık bir kredi kullanacaksınız faiz oranınız % 6,6’dır. Yani kaç aylık bir kredi kullanmak istiyorsanız bu süreyi aylık faiz oranı ile çarptığınızda faiz oranı hesaplamanızı yapmış olursunuz. Faiz oranı hesaplama işleminin ardından kullanacağınız kredi miktarının faizini bulmanız kolay olacaktır. 10. 000 lira bir kredi talebinizde senelik % 13,2 oranında faiz ödeyecekseniz bu bedel 1.320 liraya denk gelmektedir. Yani 12 ayın sonunda bankaya ödeyeceğiniz toplam anapara ve faiz değeri 11.320 liraya denk gelecektir. Kredi faiz oranı hesaplama ve faiz hesaplama işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama işlemi ise sizin yapabileceğiniz basit bir işlem değildir. Kredi hesaplama bankalar tarafından yapılır. Çünkü her kredi için faizin haricinde farklı masraflar söz konusudur. Kredi hesaplama işleminde başvuru yaptığınız kredi için ödeyeceğiniz tüm masraflar dâhil edilmelidir. Böylelikle kredi maliyeti ortaya çıkacaktır. Her kredi başvurusunda faiz oranı öğrenmekten ziyade kredi maliyetini öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Kredi hesaplamalarında faiz oranı ile birlikte dosya masrafları ve varsa eksper masrafları da maliyet hesabına dahil edilmektedir. Çünkü bankalar kullandırmış oldukları her kredi için tahsis ücreti adı altında bir dosya masrafı almaktadırlar. Dosya masrafı her bankada farklı farklıdır. Kredi türüne ve kullanılan kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir.

Kredi hesaplama sürecinde insanların yapmış olduğu en büyük hata sadece faiz oranına odaklı bir araştırma yapmalarıdır. Oysa yapılması gereken şey kredi maliyetini araştırmaktır. Bazen öyle durumlar söz konuş olur ki, en uygun kredi faizi veren banka aslında en uygun kredi maliyeti olan banka değildir. Çünkü kredi faizini uygun tutarken dosya masrafını yüksek almaktadırlar. Bu durumda uygun kredi faizi hiçbir anlam ifade etmemektedir.

 

Konut Kredi Hesaplama

Konut kredileri en masraflı kredilerdir. Bu nedenle konut kredi başvurusu yaparken ekstra özenli ve dikkatli olmanız gerekir. Konut kredi hesaplama işlemlerinde baz alınan birkaç maliyet kalemi vardır. Bunların başında elbette kredi faizi gelmektedir. Ancak faizin dışında kredi tahsis ücreti, yani dosya masrafı söz konusudur. Konut kredilerinde kredi miktarının % 5’i kadar dosya tahsis ücreti alınmaktadır. Bu bedel genellikle tüm bankalarda sabittir. Değişken olabileceği durumları da göz önüne alarak dikkatli araştırma yapmanızda fayda vardır.

Faiz ve tahsis ücretini belirledikten sonra sıra alınacak olan ev için yapılacak ekspertiz çalışmasındadır. Her banka ekspertiz çalışmasını kendi bünyesinde yapar. Sizin dışarıdan yaptırmak istediğiniz hiçbir çalışma kabul edilmeyecektir. Bu nedenle banka ne kadar eksper ücreti talep ederse bu bedeli ödemek durumundasınız. Konut kredi hesaplama işlemlerinde eskper ücreti belirleyici bir unsur olabilir.

Dask ise konut kredi başvurularında ayrı bir maliyet unsurudur. Konut kredi başvurusu Dask olmadan yapılmamaktadır. Almak istediğiniz konut için kredi kullandığınız banka aracılığı ile Dask yaptırabilirsiniz. Veya Dask için kendi sigorta şirketinizi de kullanabilirsiniz. Ancak bu unsuru kredi hesaplama sürecinize dâhil etmeyi unutmayın.

Son olarak bankaların kredi kullanan kişiler yapmış olduğu sigortalar vardır. Konut kredileri uzun vadeli olan kredilerdir. Bu nedenle konut kredisi başvuru sürecinde banka kredi verdiği kişiyi mutlaka sigorta ile güvence altına almak isteyecektir. Konut kredisi kapsamında kişilere yapılan sigorta kredi kullandığınız banka tarafından yapılmalıdır. Kredi hesaplama işlemlerinizde bu kalemi de maliyet hesabına dâhil etmelisiniz.

 

Taşıt Kredi Hesaplama

Aynı konut kredi hesaplama işleminde olduğu gibi Taşıt Kredi Hesaplama işleminde de baz almanız gereken birkaç maliyet unsuru vardır. Kredi faiz oranı haricinde kredi tahsis ücreti, ekspertiz raporu ve sigorta masraflarını hesaba katmalısınız ve kredi hesaplama işleminizi tüm bu masraflar dahil olarak yapmalısınız. Aksi halde siz en uygun kredi için başvuru yaptığınızı sanıyorken, başka bankalarda daha uygun şartlarda kredi alma imkânınızı yok etmiş olursunuz.

 

Kredi Hesaplama Ve Kredi Notu

Bankalar kredi çeşitliliği üzerine sürekli çalışmalar yaparken ortaya farklı uygulamalar çıkmaktadır. Örneğin mevcut kredi notunuz kredi hesaplamalarınızda etkili olabilmektedir. Tüm bankalarda bu urum gereçli olmasa da bazı özel bankalar kredi notu iyi olan müşterilerine daha uygun faiz oranı ile kredi imkânı sunmaktadırlar. Bu kredi notu iyi olan kişilere bir nevi ödül mahiyetindedir. Kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında ve eksiksiz olarak yapmış oldukları için bir sonraki kredi kullanımlarında düşük faiz oranı ile ödüllendirilmektedirler.   Bu durum kredi hesaplama işlemi için olumlu bir adım olmaktadır.

 

Kredi Peşinat Hesaplama

Bankalar özellikle konut kredisi ve taşıt kredisi işlemlerinde belirli oranlarda peşinat talebinde bulunmaktadırlar. Şöyle ki, almak istediğiniz konut için öncelikle eksper çalışması yapılır. Eksper tarafından belirlen bedelin ancak % 70’ine kredi imkânı tanınır. Eksper değerinin % 30’u ev sahibine peşinat olarak ödenmelidir. Veya taşıt kredisi başvurunuzda yine aracın güncel değeri üzerinden kredi peşinat hesaplama işlemi yapılır. Bankalar genellikle aracın % 80’ine kadar kredi imanı sunar. Kalan % 20’lik kısmın araç sahibine peşin olarak ödenmesi gerekir.

Tüketici kredisi ve ihtiyaç kredisi kapsamında peşinat ödenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Nakit ihtiyacınız varsa ve kredi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız Hangi Kredi Bana Uygun başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.