• ALTIN (TL/GR)
  484,41
  % -0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9347
  % 0,01
 • € EURO
  9,2997
  % 0,00
 • £ POUND
  10,2553
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  1,1851
  % 0,45
 • РУБ RUBLE
  0,1019
  % -0,10
 • BITCOIN
  89823,367
  % 0,23
 • BIST 100
  1.192,73
  % 1,04
 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartı kullanımı ülkemizde oldukça yaygındır. En güçlü ve yaygın tüketici finansman araçlarından olan kredi kartı ürün olarak nakit kullanım aracıdır. Yani cebinizde bir kredi kartı taşıyorsanız nakit para taşımanıza gerek yoktur. Çünkü kredi kartı sizlere nakit para taşımanın bütün avantajlarını sunmaktadır. Kredi kartı sahibi olduğunuzda nakit para taşımadan para harcaması yapabilirsiniz. Kredi kartı sahibi olan bir tüketici bu kart ile alışveriş, taksitli alışveriş, elektronik alışveriş, telefon ve posta ile alışveriş ve nakit avans işlemleri yapabilmektedir.

 

Kredi Kartı Avantajları

Kredi kartı, cebinizde paranız olmasa dahi sahip olduğunu nakit para demektir. Nakit para ile yapacağınız her türlü alışverişi kredi kartı ile yapabilirsiniz. Hatta internet üzerinden yapılan alışverişlerde, elinizde nakit paranızın olmasının hiçbir önemi yoktur. Çünkü bu sistemler sadece kredi kartı ile yapılan alışverişlere açıktır.

Kredi kartı kullanımı çok yoğundur. Bu nedenle neredeyse her işyeri pos cihazı bulundurmakta ve kredi kartı ile alışverişe imkân sağlamaktadır. Çünkü kredi kartı ile alışveriş yapmak bir tercihtir ve birçok insan bu yöntemi tercih etmektedir. Kredi kartı ile alışveriş imkânı sunmayan işyerlerinin tutunma ve rakipleri ile rekabet etme şansları çok zayıftır. Bu nedenle elinizde nakit paranız olmasa dahi, kredi kartı geçiyor mu sorusu artık düşünmeniz gereke bir durum değildir.

Kredi kartı bir nevi kredidir. Doğru ve şartlara uygun olarak kullandığında en uygun kredi çeşidi kredi kartıdır. Çünkü tek çekim yapılan alışverişlerde sizlere bir ay gibi bir süre paranızı kullanma imkânı verilmektedir. Taksitli yapılan alışverişlerde ise bu imkân çok daha değerlidir.

Örneğin 5.000 liralık bir ürünü alabilecek nakit paranız olmadığını düşünelim. Bu ürünü kredi kartı ile 12 taksit şeklinde aldığınızda, ürün bedeli olan 5.000 lira 12 taksite bölünür. Bu işlemler için sizden faiz ve ekstra masraf adı altında hiçbir ek ödeme talep edilmez. Yani ürünün size maliyeti yine 5.000 liradır. Ancak aynı ürünü alacak nakit paranız olmadığında ve kredi kartı kullanmadığınızda, bu ürünü alabilmek için 5.000 lira değerinde kredi kullanmak durumunda kalırsınız. Bunun için 12 ay vade uygulandığında faiz eklenir, ekstra dosya masrafları ile birlikte bu kredi size en az 5.500 liraya mal olur. Bu durumda kredi kartının en uygun kredi olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Kredi Kartı Dezavantajları

Kredi kartı kullanımında belirtilen şartlara uymadığınız takdirde, bankaların en pahalı finansman ürünü olarak karşınıza çıkacaktır. Tüm pratikliği, cazibesi ve sağlamış olduğu puan uygulamalarına rağmen, zamanında ve ekstra tutarında ödenmediğinde en pahalı tüketici finansman desteği olmaktadır. Çünkü bankalar en yüksek faiz oranını geciken kredi kartı borçlarına vermektedirler. Önceki dönemlerde kredi kartlarına uygulanan faiz oranları çok daha korkutucu boyuttayken, günümüzde bu oranlara kanuni olarak bir yaptırım getirilmiştir ve tavan sınırlar devlet tarafından çizilmiştir. Ancak buna rağmen, bugün geciken kredi kartı ödemelerinde uygulanan faiz oranları yıllık tüketici kredi faiz oranlarının iki katı veya daha da yüksek olarak seyretmektedir.

Kredi kartlarına bankalar tarafından uygulanan bazı kullanım ücretleri söz konusudur. Bu uygulamalar bankadan bankaya değişmektedir. Bankalar her bir kredi kartı için kart ücreti, üyelik ücreti, kart yenileme ücreti gibi bazı ücretler tahsil etmektedir. Ancak kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapan banka müşterileri, yapılan bazı özel anlaşmalar sonucunda bu ödemelerden muaf olabilmektedir.

 

Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartı borçları ödenmediğinde borç yapılandırma sürecine girmektedir. Şöyle ki, kredi kartları için her ayın aynı günü hesap ekstra kesim tarihi olarak belirlenmiştir. O gün mevcut olan kredi kart borcu belirlenir ve müşterilere bu borcun bankaya geri ödemesi için kısa bir süre tanınır. Eğer kart sahibi belirtilen bu sürede kredi kartı ekstrasında yer alan borcun tamamını öderse hiçbir sorun olmayacaktır. Eğer kart sahibi, hesap ekstrasında yer alan borca ait asgari tutarda ödeme yaparsa, kalan kısma faiz uygulaması yapılacaktır ve bu durum banka sicilini kötü etkileyen bir tutum değildir. Sonuç olarak bankanın belirlemiş olduğu asgari tutar ödenmiş ve kart sahibi yükümlülüğünü yerine getirmiştir. Ancak ekstrada yer alan asgari ödeme tutarının altında yapılan her ödeme banka tarafından kabul görmemektedir. Bu şekilde üç ay üst üste asgari tutarın altında bir ödeme yapılması veya hiç ödeme yapılmaması sonucunda kredi kartı yapılandırma süreci başlamaktadır.

Kredi kartı yapılandırma sürecine düştüğünde komple olarak kullanıma kapatılmaktadır. Karta ait tüm borç ödenmeden de tekrar kullanımı söz konusu değildir. Yapılandırma sürecinde toplam kredi kartı borcu baz alınır. Sanki bu borç değerinde bir kredi kullanılıyor gibi işlem yapılır. Yapılandırma faizleri tüketici kredi faizlerinden daha fazladır. Bankanın belirlemiş olduğu faiz ve vadelerin dışında her hangi bir esneklik söz konusu değildir. Kredi kartı borcu yüksek faiz ve düşük bir vade ile yapılandırmaya alınır. Kart sahibinin yapılandırma taksitlerini her ay düzenli olarak ödemesi gerekir. Bir ay dahi aksaklık yaşanırsa yapılandırma bozulur ve tüm kart borcu üzerinden tahsilat yollarına gidilir.